Article Image Alt Text

Kay Vickers of New Orleans competes in the Krewe of Pickleball tourney
(The Daily Review/Geoff Stoute)

Krewe of Pickleball tourney results

The Krewe of Pickleball held its 6th Fun Tournament Jan. 25, at the Berwick Civic Complex and the Bayou Vista Community Center.
Below are the results:
—Women’s Doubles—Under 50 Bracket: Yvonne Martin/Jenny Thibodeaux, first place; Jeanette Lizcano/Michelle Taylor, second place.
—Women’s Doubles – 50’s – “A” Bracket: Terri Lamperez/Kristi Sitton, first place; Mollie Nannie/Jan Shelton, second place; JoAnn Koch/Margaret Strawn, third place.
—Women’s Doubles – 50’s – “B” Bracket: Melissa Kennedy/Bonita Ziervogel, first place; Melinda Chambless/Andrea Robertson, second place; Carla Wilkinson/Lisa Head, third place.
—Women’s Doubles - 60’s – “A” Bracket: Nanette Lewis/Carla Reeves, first place; Sue Langlois/Kim Ward, second place; and Linda Thomas/Calley Williams, third place.
—Women’s Doubles - 60’s – “B” Bracket: Colleen Bynum/Chris Rodrigue, first place; Nancy Bernard/Irene Holbert, second place; and Debra DeRouen/Jessica Walet, third place.
—Women’s Doubles – 70’s Bracket: Jo Ann Ryan/Gale Bourque, first place; Tressie Taylor/Peggy Fitch, second place;
—Men’s Doubles – Under 50 Bracket: Davon Martin/Dale Schneidmiller, first place; Cody Clements/Kevin Pierret, second place; and George Newton V/George Newton IV, third place.
—Men’s Doubles – 50’s – “A” Bracket: Randy Duplechien/Brian Head, first place; Keith Martinez/Jason Turner, second place; Robert Kelly/Jeff Fuscia, third place.
—Men’s Doubles – 50’s – “B” Bracket: Todd Hatch/Bobby Czech, first place; John Reid/Richard Sasser, second place; Bill Maloy/Ray Bourque, third place.
—Men’s Doubles – 60’s – Bracket: Howard Ward/Eric Grest, first place; Andy Flores/Mark Lewis, second place; Danny Collette/Alexis Andrews, third place.
—Men’s Doubles – 70’s Bracket: Andrew Myers/John Schex-naildre, first place; Harvey Breaux/Andrew Menard, second place; Doc Guarisco/Ronald Gonsoulin, third place.
—Mixed Doubles – Under 50 Bracket: Greg Thibodeaux/Jenny Thibodeaux, first place; Todd Hatch/Michelle Taylor, second place; Duval Arthur/Gale Bourque, third place.
—Mixed Doubles – 50’s – “A” Bracket: Dale Schneidmiller/Terri Lamperez, first place; Brian Head/JoAnn Koch, second place; George Newton IV/Margaret Strawn, third place.
—Mixed Doubles – 50’s “B” Bracket: Dan Cooper/Molli Nannie, first place; Kevin Pierret/Carla Wilkinson, second place; Tony Authement/Lisa Head, third place.
—Mixed Doubles – 60’s – “A” Bracket: Andrew Myers/Carla Reeves, first place; Andy Flores/Nanette Lewis, second place; Sue Langlois/Eric Grest, third place.
—Mixed Doubles – 60’s – “B”Bracket: Howard Ward/Kim Ward, first place; Ronald Gonsoulin/Jessica Walet, second place; Doc Guarisco/Calley Williams, third place.
—Mixed Doubles – 70’s Bracket: Don Ryan/Jo Ann Ryan, first place; Darrel Strother/Tressie Taylor, second place; Andrew Menard/Linda Thomas, third place.

ST. MARY NOW & FRANKLIN BANNER-TRIBUNE

Franklin Banner-Tribune
P.O. Box 566, Franklin, LA 70538
Phone: 337-828-3706
Fax: 337-828-2874

Morgan City Daily Review
P.O. Box 948, Morgan City, LA 70381
Phone: 985-384-8370
Fax: 985-384-4255