Patterson recognizes athletes in all sports

Staff Report

PATTERSON — Athletes in 14 sports were recognized during Patterson High School’s annual Athletic Awards ceremonies.

Athletes in volleyball, softball, baseball, girls’ basketball, boys’ basketball, dance team, cheerleading, girls’ track, boys’ track, golf, cross country, football, boys’ swimming and girls’ swimming all were honored.

Additionally, seniors Jonathan Jeffcoat and Rebecca Taylor were named the school’s male and female Scholar Athlete.

The school’s seniors also were recognized.

Below is a recap of the awards:

Volleyball

All-District: Caitlyn Fontenot (first-team), Rebecca Taylor (honorable mention), Courtnie Boudreaux (honorable mention), Carissa Fontenot (honorable mention), Kailyn Johnson (honorable mention), Carli McIntyre (honorable mention)

Academic All-District: Taylor, Catilyn Fontenot and Carissa Fontenot.

Coaches Award: Tamia Washington and Easley

Softball

All-District: Madi Morris (first team), Carissa Fontenot (second team), Taylor Hall (second team), Rebecca Taylor (second team) and Brittany Totten (second team), Arianna Ross (honorable mention), Caitlyn Fontenot (honorable mention), Tiera Butler (honorable mention), Rachel Easley (honorable mention) and Grace Beadle (honorable mention)

Academic All-District: Carissa Fontenot, Caitlyn Fontenot, Ross, Taylor, Jordan Aucoin, Butler and Morris

Captain’s Award: Easley

Coaches Award: Ross and Aucoin

Football

All-District: Daylon Charlot (first team), Mykel Jones (first team), Deondre Skinner (first team), Denzel Johnson (first team), Shelby Lavergne (second team), Kevin Merritt (second team), Matt Tregle (second team), Malik Garrett (second team), Kelon Bourgeois (second team), Larry Turner (first team), Kendall Hunter (first team), James Tarleton (second team), Nehemiah Augustus (second team), Taylor Harris (second team) and Shelby Lavergne (second team), Bryce Tabor (honorable mention), Jedrick Gunner (honorable mention), Landon Thomas (honorable mention), Earl Johnson (honorable mention), Aaron Ross (honorable mention), Keyshawn Smith (honorable mention), Laron Todd (honorable mention), Jake LaGrange (honorable mention) and Joe Duffie (honorable mention).

Class 3A All-State: Charlot

Coaches Award: Duffie and Luke Larive

Boys’ Basketball

All-District: Deondre Skinner (Most Valuable Player and first team), Nehemiah Augustus (second team), Denzel Johnson (honorable mention) and Daylon Charlot (honorable mention)

District Coach of the Year: Ryan Taylor

Coaches Award: Larry Turner

Girls’ basketball

All-District: Tiera Butler (second team) and Tala Johnson (honorable mention)

Academic All-District: Butler

Captains Awards: Butler and Johnson

Coaches Award: Melissa Lindsay and Jamiri Brown

Baseball

All-District: Spencer Landry (first team), Cameron Fontenot (first team), Taylor Harris (first team), Bryce Tabor (first team), Dallas Hamlett (second team), Jake Lagrange (second team), Micah Gowan (honorable mention), Chase Martin (honorable mention), Bobby Jennings (honorable mention), Blake Dreyer (honorable mention) and Brennan Gouaux (honorable mention)

Academic All-District: Martin

Coaches Award: Hamlett

Boys’ Track

All-District: Jonathan Jeffcoat (first-team, 3,200 meter run, 1,600 meter run), Keyshawn Smith (first-team 4x100 meter relay and 200 meter run), Joe Duffie (first-team 4x100 meter relay), Larry Turner (first-team 4x100 relay), Kendall Hunter (first-team 4x100 meter relay and 4x400 meter relay), Jedrick Gunner (second-team, long jump and 4x400 relay), Matt Tregle (shot put), Shay Ragas (honorable mention, 110 hurdles and 300 hurdles), Luke Larive (honorable mention, 4x400 meter relay and 400 meters), Anthony Gant (honorable mention, 4x400 meter relay).

All-State: Jeffcoat (1,600 meter run and 3,200 meter run)

Coaches Award: Jeffcoat

Girls’ Track

All-District Jamila Tate (honorable mention, discus),

Coaches Award: Jamiri Brown

All-State: Tate (discus)

Boys’ Swimming

Coaches Award: Austin Thomassie

Girls’ Swimming

Senior Plaque: Bridget Bienvenu

Cheerleader

Captain’s Award: Mollie Duhamel

Dance Team

Captain’s Award: Brandi Smith

Cross Country

All-District: Jonathan Jeffcoat (first team)

3A All-State: Jeffcoat

Golf

All-District: Bryce Beaubouef (first team)

St. Mary Now & Franklin Banner-Tribune

Franklin Banner-Tribune
P.O. Box 566, Franklin, LA 70538
Phone: 337-828-3706
Fax: 337-828-2874

Morgan City Daily Review
P.O. Box 948, Morgan City, LA 70381
Phone: 985-384-8370
Fax: 985-384-4255

Follow Us